
The Kyocera F1206B2R00FSTR is a surface mount PTC resettable fuse rated for 2A and 63V. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The fuse is packaged in a 1206 case and is available in quantities of 3000. It is lead free and RoHS compliant, and has a DC cold resistance of 80mR.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Kyocera F1206B2R00FSTR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Package/Case | 1206 |
| Current Rating | 2A |
| DC Cold Resistance | 80mR |
| Height | 1.2mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.1mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 80mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Accu-Guard® II |
| Terminal Material | Nickel |
| Voltage Rating | 63V |
| DC Rated Voltage | 63V |
| Width | 1.6mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Kyocera F1206B2R00FSTR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.