Kyocera FFV36J0256K-- technical specifications.
| Capacitance | 25uF |
| Package/Case | Radial |
| Current Rating | 33A |
| Depth | 36mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 4.72mR |
| Height | 40mm |
| Height - Seated (Max) | 1.575inch |
| Lead Diameter | 1.2mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 4.5mm |
| Lead Pitch | 0.984inch |
| Lead/Base Style | Straight |
| Length | 40mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Package Quantity | 36 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FFV3 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage | 500V |
| Voltage Rating | 500V |
| Voltage Rating (AC) | 105V |
| DC Rated Voltage | 500V |
| Width | 1.417inch |