The HLC026R8BTTR is a 0402 fixed inductor from Kyocera with a DC resistance of 600MR and an inductance of 6.8nH. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The inductor is lead free and has a Q factor of 30. It is packaged in tape and reel and has a self resonant frequency of 7GHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kyocera HLC026R8BTTR technical specifications.
| Package/Case | 0402 |
| DC Resistance (DCR) | 600MR |
| Depth | 0.58mm |
| Height | 0.35mm |
| Inductance | 6.8nH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1mm |
| Max DC Current | 343mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 30 |
| Rated Current-Max | 343mA |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 7GHz |
| Series | HLC |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 0.58mm |