The HLC028R2BTTR is a 0402 fixed inductor from Kyocera with a DC resistance of 800MR and an inductance of 8.2nH. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. This lead-free inductor is suitable for surface mount applications and is available in tape and reel packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kyocera HLC028R2BTTR technical specifications.
| Package/Case | 0402 |
| DC Resistance (DCR) | 800MR |
| Depth | 0.58mm |
| Height | 0.35mm |
| Inductance | 8.2nH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1mm |
| Max DC Current | 315mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 29 |
| Rated Current-Max | 315mA |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 6GHz |
| Series | HLC |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 0.58mm |