The HR01820J is a 50V 5% axial through-hole fixed resistor from Kyocera. It has a maximum operating temperature range of -55°C to 125°C and a maximum power dissipation of 63mW. The resistor is packaged in bulk quantities of 25 units and is not RoHS compliant. It has a resistance of 82 ohms and a width and height of 910 micrometers.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Kyocera HR01820J datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Height | 910um |
| Length | 0.075inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 63mW |
| Mount | Through Hole |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 25 |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 82R |
| RoHS Compliant | No |
| Series | HR, Kyocera |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 910um |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Kyocera HR01820J to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.