SMD Crystal Clock Oscillators 14.7456MHz
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Case Code (Imperial) | 2820 |
| Case Code (Metric) | 7050 |
| Package/Case | SMD/SMT |
| Frequency | 14.7456MHz |
| Frequency Stability | 50ppm |
| Height | 0.063inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.276inch |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Supply Current | 25mA |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 3.63V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | K50-HC, Kyocera |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 0.197inch |
| RoHS | Compliant |