The K50-HC0CSE19.440 is a surface mount oscillator from Kyocera with a frequency of 19.44MHz and a stability of 50ppm. It operates within a temperature range of -10°C to 70°C and has a maximum supply current of 25mA. The oscillator is packaged in a lead-free SMD/SMT package with dimensions of 0.276inch in length, 0.197inch in width, and 0.063inch in height. It is available in quantities of 2000 per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Frequency | 19.44MHz |
| Frequency Stability | 50ppm |
| Height | 0.063inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.276inch |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Supply Current | 25mA |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | K50-HC, Kyocera |
| Width | 0.197inch |
| RoHS | Compliant |