CMOS oscillator operating at 20MHz with ±50ppm frequency stability and tolerance. Features a 50% duty cycle, 15pF load capacitance, and operates from a 4.5V to 5.5V supply voltage, drawing a maximum of 25mA. This surface mount device is housed in a 2820 SMD/SMT package measuring 0.276" x 0.197" x 0.063" and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Case Code (Imperial) | 2820 |
| Package/Case | SMD/SMT |
| Current Rating | 30mA |
| Frequency | 20MHz |
| Frequency Stability | 50ppm |
| Frequency Tolerance | 50ppm |
| Height | 0.063inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.276inch |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Duty Cycle | 55% |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Supply Current | 25mA |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | K50-HC, Kyocera |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 0.197inch |
| RoHS | Compliant |