The K50-HC0CSE26.562 is a surface mount oscillator from Kyocera with a frequency of 26.562MHz and a frequency stability of 50ppm. It has a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of -10°C. The oscillator is lead free and has a maximum supply current of 35mA. It is available in a package quantity of 2000 and is packaged in tape and reel. The oscillator is 0.063inch in height, 0.276inch in length, and 0.197inch in width.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Frequency | 26.562MHz |
| Frequency Stability | 50ppm |
| Height | 0.063inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.276inch |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Supply Current | 35mA |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | K50-HC, Kyocera |
| Width | 0.197inch |
| RoHS | Compliant |