The K50-HC1CSE28.322 is a surface mount oscillator from Kyocera with a frequency of 28.322MHz and a stability of 100ppm. It operates over a temperature range of -10°C to 70°C and has a maximum supply current of 35mA. This oscillator is packaged in a tape and reel format with 2000 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Frequency | 28.322MHz |
| Frequency Stability | 100ppm |
| Height | 0.063inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.276inch |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Supply Current | 35mA |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | K50-HC, Kyocera |
| Width | 0.197inch |
| RoHS | Compliant |