The KC2520B33.3333C1GE00 is a surface mount oscillator from Kyocera with a frequency of 33.3333MHz and a frequency stability of 50ppm. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C and has a maximum supply current of 5mA. The device is packaged in a SMD/SMT package and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Case Code (Imperial) | 1008 |
| Package/Case | SMD/SMT |
| Current Rating | 3.5mA |
| Frequency | 33.3333MHz |
| Frequency Stability | 50ppm |
| Height | 0.028inch |
| Length | 0.098inch |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Duty Cycle | 55% |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 5mA |
| Max Supply Voltage | 3.63V |
| Min Supply Voltage | 1.6V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KC2520B-C1, Kyocera |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 0.079inch |
| RoHS | Compliant |