This SMD oscillator from Kyocera operates at a frequency of 4.096MHz with a stability of 50ppm. It has a current rating of 2.5mA and can withstand a maximum operating temperature of 85°C. The device is suitable for surface mount applications and is packaged in a tape and reel format.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Case Code (Imperial) | 1008 |
| Case Code (Metric) | 2520 |
| Package/Case | SMD/SMT |
| Current Rating | 2.5mA |
| Frequency | 4.096MHz |
| Frequency Stability | 50ppm |
| Height | 0.028inch |
| Length | 0.098inch |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Duty Cycle | 55% |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 3.5mA |
| Max Supply Voltage | 3.63V |
| Min Supply Voltage | 1.6V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | KC2520B-C1, Kyocera |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 0.079inch |
| RoHS | Compliant |
