
The KC3215A32768C33AAE00 is a 32.768kHz crystal oscillator from Kyocera with a package case of 1206. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C and has a supply voltage of 3.3V with a maximum current of 3.5uA. The oscillator has a frequency stability of 28ppm and a load capacitance of 15pF.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Kyocera KC3215A32768C33AAE00 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | 1206 |
| Frequency | 32.768kHz |
| Frequency Stability | 28ppm |
| Height | 1mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.2mm |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 3.5uA |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.5V |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KC3215A, Kyocera |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 1.5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Kyocera KC3215A32768C33AAE00 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
