CMOS Output Clock Oscillator, 12MHz Nom, SMD, 4 PIN
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | 2012 |
| Frequency | 12MHz |
| Frequency Stability | 50ppm |
| Lead Pitch | 1.2mm |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Duty Cycle | 55% |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Supply Current | 9.5mA |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.6V |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | No |
| Series | KC5032A - CM, Kyocera |
| Termination | Solder |
| RoHS | Not Compliant |