
The KC5032A16.0000CM0E00 is a 16MHz crystal oscillator with a frequency stability of 50ppm. It is packaged in a 2012 package with a lead pitch of 1.2mm and is lead free. The oscillator operates within a temperature range of -10°C to 70°C and has a maximum supply current of 9.5mA. It is designed to operate at an operating supply voltage of 3.3V and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | 2012 |
| Frequency | 16MHz |
| Frequency Stability | 50ppm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 1.2mm |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Duty Cycle | 55% |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Supply Current | 9.5mA |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.6V |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KC5032A - CM, Kyocera |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |