
The KC5032A60.0000C10E00 is a surface mount oscillator from Kyocera with a frequency of 60MHz and a frequency stability of 50ppm. It operates within a temperature range of -10°C to 70°C and has a maximum supply current of 30mA. The oscillator is RoHS compliant and is packaged in a tape and reel format with 1000 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Case Code (Imperial) | 2012 |
| Package/Case | SMD/SMT |
| Frequency | 60MHz |
| Frequency Stability | 50ppm |
| Height | 0.039inch |
| Lead Pitch | 1.2mm |
| Length | 0.197inch |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Duty Cycle | 55% |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Supply Current | 30mA |
| Max Supply Voltage | 3.63V |
| Min Supply Voltage | 1.6V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KC5032A-C1, Kyocera |
| Termination | Solder |
| Width | 0.126inch |
| RoHS | Compliant |