
The KT2016A26000ACW18TLG is a surface mount oscillator from Kyocera with a frequency of 26MHz. It operates within a temperature range of -30°C to 85°C and has a current rating of 2mA. The oscillator is RoHS compliant and available in a tape and reel packaging format.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Kyocera KT2016A26000ACW18TLG datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Current Rating | 2mA |
| Frequency | 26MHz |
| Frequency Stability | 0.5ppm |
| Height | 0.031inch |
| Length | 0.079inch |
| Load Capacitance | 10pF |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Current | 2mA |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KT2016A, Kyocera |
| Termination | SMD/SMT |
| Weight | 0.000459oz |
| Width | 0.063inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Kyocera KT2016A26000ACW18TLG to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.