Kyocera LD02ZD105KAB2A\500 technical specifications.
| Capacitance | 1uF |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Dielectric | X5R |
| Height | 0.56mm |
| Length | 1mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | LD |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| DC Rated Voltage | 10V |
| Weight | 2.3E-05oz |
| Width | 0.5mm |