Kyocera LD051A102JAB4A technical specifications.
| Capacitance | 1nF |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.25mm |
| Dielectric | C0G |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Height | 0.94mm |
| Length | 0.079inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | No |
| Series | LD |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.037inch |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Weight | 0.000194oz |
| Width | 1.25mm |