Kyocera LD10YC226KAB2A technical specifications.
| Capacitance | 22uF |
| Case Code (Imperial) | 1210 |
| Case Code (Metric) | 3225 |
| Package/Case | 1210 |
| Construction | Flat |
| Depth | 2.5mm |
| Dielectric | X7R |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 3.2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | LD |
| Thickness | 0.037inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |
| Width | 0.098inch |