Kyocera MR052A102FAATR2 technical specifications.
| Capacitance | 1nF |
| Package/Case | Radial |
| Depth | 2.28mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 2.28mm |
| Height - Seated (Max) | 0.235inch |
| Lead Diameter | 0.635mm |
| Lead Pitch | 5.08mm |
| Lead/Base Style | Flat |
| Length | 4.83mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Ceralam® MR |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 200V |
| DC Rated Voltage | 200V |
| Width | 4.83mm |