Kyocera NOJB476M006RWJV technical specifications.
| Capacitance | 47uF |
| Case Code (Imperial) | 1411 |
| Case Code (Metric) | 3528 |
| Package/Case | 1210 |
| Construction | Flat |
| Depth | 2.8mm |
| Dissipation Factor | 6% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 800mR |
| Height | 1.9mm |
| Length | 3.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | OxiCap® NOJ |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 6.3V |