Kyocera SA105A102JAR technical specifications.
| Capacitance | 1nF |
| Package/Case | Axial |
| Construction | AXIAL |
| Dielectric | C0G |
| Inside Diameter | 445um |
| Lead Diameter | 0.445mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 25.4mm |
| Lead Pitch | 25.4mm |
| Length | 4.32mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SpinGuard® SA |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |