The Kyocera SQCSVA2R7BATME/500 is a 2.7pF ceramic capacitor with a C0G dielectric material. It is packaged in a 0603 surface mount package with dimensions of 1.6mm in length and 0.813mm in depth. The capacitor operates over a temperature range of -55°C to 125°C. It is not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kyocera SQCSVA2R7BATME/500 technical specifications.
| Capacitance | 2.7pF |
| Package/Case | 0603 |
| Depth | 0.813mm |
| Dielectric | C0G |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |