Kyocera SR201A102JARTR1 technical specifications.
| Capacitance | 1nF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Depth | 3.175mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 5.08mm |
| Height - Seated (Max) | 0.2inch |
| Lead Diameter | 0.508mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 2.54mm |
| Lead/Base Style | Straight |
| Length | 5.08mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SkyCap® SR |
| Termination | Radial |
| Thickness | 3.17mm |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 3.175mm |