Kyocera SR205C104KAR technical specifications.
| Capacitance | 100nF |
| Package/Case | Dipped |
| Construction | RADIAL |
| Depth | 3.175mm |
| Dielectric | X7R |
| Height | 5.08mm |
| Lead Diameter | 0.508mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 1mm |
| Lead Pitch | 2.54mm |
| Lead/Base Style | Straight |
| Length | 5.08mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SkyCap® SR |
| Size | 5.08mm |
| Termination | Radial |
| Thickness | 3.17mm |
| Tolerance | 10% |
| Voltage | 50V |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 3.175mm |