Kyocera SR211A101JAR technical specifications.
| Capacitance | 100pF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Depth | 3.175mm |
| Dielectric | C0G |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Dissipation Factor | 0.15% |
| Height | 5.08mm |
| Lead Diameter | 0.508mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 5.08mm |
| Lead/Base Style | Kinked |
| Length | 5.08mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | SR |
| Termination | Radial |
| Thickness | 3.17mm |
| Tolerance | 5% |
| Voltage | 100V |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 3.175mm |