Kyocera SR215A151FAA technical specifications.
| Capacitance | 150pF |
| Package/Case | Radial |
| Dielectric | C0G |
| Height | 5.08mm |
| Height - Seated (Max) | 0.3inch |
| Lead Diameter | 0.508mm |
| Lead Pitch | 5.08mm |
| Lead/Base Style | Kinked |
| Length | 0.2inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SkyCap® SR |
| Termination | Radial |
| Thickness | 3.17mm |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 5.08mm |