Kyocera SR387C503MAT technical specifications.
| Capacitance | 50nF |
| Package/Case | Radial |
| Dielectric | X7R |
| Height - Seated (Max) | 0.425inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 0.375inch |
| Lead/Base Style | Formed Leads |
| Length | 0.3inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| Series | SkyCap® SR |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 500V |
| Width | 0.15inch |