This Kyocera SR591C104KAATR2 is a 100V ceramic capacitor with a capacitance of 100nF and a tolerance of 10%. It has a radial package with a height and width of 5.08mm and a lead pitch of 5.08mm. The capacitor is designed for through hole mounting and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is RoHS compliant and available in quantities of 3000 per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kyocera SR591C104KAATR2 technical specifications.
| Capacitance | 100nF |
| Package/Case | Radial |
| Dielectric | X7R |
| Height | 5.08mm |
| Lead Pitch | 5.08mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SR59 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 5.08mm |