Kyocera SR591C331KAATR2 technical specifications.
| Capacitance | 330pF |
| Package/Case | Radial |
| Dielectric | X7R |
| Height | 5.08mm |
| Lead Pitch | 5.08mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Series | SR59 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 5.08mm |