Kyocera SR595E104MAATR2 technical specifications.
| Capacitance | 100nF |
| Package/Case | Radial |
| Height | 3.175mm |
| Lead Pitch | 5.08mm |
| Length | 5.08mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 10°C |
| Package Quantity | 3000 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 5.08mm |