Kyocera TAJA226K006RNJ technical specifications.
| Capacitance | 22uF |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Package/Case | 1206 |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.6mm |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Dissipation Factor | 6% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 3R |
| Features | General Purpose |
| Height | 1.6mm |
| Height - Seated (Max) | 0.071inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 1.4uA |
| Length | 3.2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount, PCB |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Polar |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TAJ |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Voltage | 6.3V |
| Voltage Rating | 6.3V |
| DC Rated Voltage | 6.3V |
| Width | 1.6mm |