Kyocera TAJB226M016RNJ technical specifications.
| Capacitance | 22uF |
| Case Code (Imperial) | 1411 |
| Case Code (Metric) | 3528 |
| Package/Case | 1210 |
| Construction | Flat |
| Depth | 2.8mm |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Dissipation Factor | 6% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2.3R |
| Features | General Purpose |
| Height | 1.9mm |
| Height - Seated (Max) | 0.083inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 1.4mm |
| Leakage Current | 3.5uA |
| Length | 3.5mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount, PCB |
| Package Quantity | 1 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Ripple Current | 192mA |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 16V |
| Voltage Rating | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |
| Width | 0.11inch |