Kyocera TAJC476K006RNJ technical specifications.
| Capacitance | 47uF |
| Case Code (Imperial) | 2312 |
| Case Code (Metric) | 6032 |
| Package/Case | Molded |
| Construction | Flat |
| Depth | 3.2mm |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Dissipation Factor | 6% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.6R |
| Features | General Purpose |
| Height | 2.6mm |
| Height - Seated (Max) | 0.11inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 2.9mm |
| Leakage Current | 3uA |
| Length | 6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Voltage | 6.3V |
| Voltage Rating | 6.3V |
| Width | 3.2mm |