Kyocera TAJS334M050RNJ technical specifications.
| Capacitance | 330nF |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Package/Case | 1206 |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.6mm |
| Dissipation Factor | 4% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 11R |
| Features | General Purpose |
| Height | 1.2mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 500nA |
| Length | 3.2mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 77mA |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Weight | 0.000571oz |
| Width | 1.6mm |