Kyocera TAJT226K006RNJ technical specifications.
| Capacitance | 22uF |
| Case Code (Imperial) | 1210 |
| Case Code (Metric) | 3528 |
| Package/Case | 1210 |
| Construction | Flat |
| Depth | 2.8mm |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Dissipation Factor | 8% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2.5R |
| Height | 1.2mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 1.4uA |
| Length | 3.5mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TAJ |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 6.3V |
| DC Rated Voltage | 6.3V |
| Weight | 0.000564oz |
| Width | 2.8mm |