Kyocera TCJT107M006R0070 technical specifications.
| Capacitance | 100uF |
| Case Code (Imperial) | 1411 |
| Case Code (Metric) | 3528 |
| Package/Case | 1210 |
| Construction | Flat |
| Depth | 2.8mm |
| Dissipation Factor | 10% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 70mR |
| Features | General Purpose |
| Height | 1.2mm |
| Leakage Current | 60uA |
| Length | 3.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 800mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TCJ |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 6.3V |
| DC Rated Voltage | 6.3V |
| Weight | 0.000564oz |
| Width | 2.8mm |