Kyocera THJB225M025RJN technical specifications.
| Capacitance | 2.2uF |
| Case Code (Imperial) | 1411 |
| Case Code (Metric) | 3528 |
| Package/Case | 1210 |
| Construction | Flat |
| Depth | 2.8mm |
| Dissipation Factor | 6% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 4.5R |
| Features | General Purpose |
| Height | 2.1mm |
| Height - Seated (Max) | 0.083inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.5mm |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | AEC-Q200 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | THJ |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |
| Width | 2.8mm |