The Kyocera TLCK105M016QTA is a tantalum capacitor with a capacitance of 1uF and a tolerance of 20%. It has a voltage rating of 16V and a maximum operating temperature of 125°C. The capacitor is packaged in a 0402 case and is terminated with SMD/SMT leads. It is RoHS compliant and available in quantities of 1000 per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kyocera TLCK105M016QTA technical specifications.
| Capacitance | 1uF |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 15R |
| Height | 0.5mm |
| Leakage Current | 800nA |
| Length | 1mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TLC |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |
| Width | 0.5mm |