Kyocera TPSD476K025H0125 technical specifications.
| Capacitance | 47uF |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Package/Case | 2917 |
| Depth | 4.3mm |
| Dissipation Factor | 6% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 125mR |
| Height | 3.1mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 7.3mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | No |
| Series | TPS |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |
| Weight | 0.023634oz |
| Width | 4.3mm |