Kyocera TPSD476M025R0125 technical specifications.
| Capacitance | 47uF |
| Package/Case | 2917 |
| Construction | Flat |
| Depth | 4.3mm |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Dissipation Factor | 6% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 125mR |
| Features | General Purpose |
| Height | 3.1mm |
| Height - Seated (Max) | 0.122inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 11.8uA |
| Length | 7.3mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Polar |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TPS |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |
| Weight | 0.023634oz |
| Width | 0.169inch |