Kyocera TPSE477M006R0200 technical specifications.
| Capacitance | 470uF |
| Package/Case | 2917 |
| Construction | Flat |
| Depth | 4.3mm |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 200mR |
| Height | 4.3mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 7.3mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TPS |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 6.3V |
| DC Rated Voltage | 6.3V |
| Width | 4.3mm |