Kyocera TRJB475K035RRJ technical specifications.
| Capacitance | 4.7uF |
| Case Code (Imperial) | 1411 |
| Case Code (Metric) | 3528 |
| Package/Case | 1210 |
| Construction | Flat |
| Depth | 2.8mm |
| Dissipation Factor | 6% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2.2R |
| Features | General Purpose |
| Height | 2.1mm |
| Leakage Current | 1.2uA |
| Length | 3.5mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 89mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TRJ |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 35V |
| Width | 2.8mm |