Kyocera VA100005D150RL technical specifications.
| Capacitance | 2.8nF |
| Package/Case | Axial |
| Clamping Current | 1A |
| Clamping Voltage | 18V |
| Energy | 0.4J |
| Lead Free | Lead Free |
| Material | Zinc |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 150A |
| Max Varistor Voltage | 10.2V |
| Min Varistor Voltage | 6.8V |
| Max Voltage Rating (AC) | 4V |
| Max Voltage Rating (DC) | 5.6V |
| Mount | Axial, Through Hole |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TransGuard® |
| Termination | Axial |
| Varistor Voltage | 8.5V |
| Voltage Rating (AC) | 4V |
| DC Rated Voltage | 5.6V |