Kyocera VC020107V101WP technical specifications.
| Capacitance | 100pF |
| Case Code (Imperial) | 0201 |
| Case Code (Metric) | 0603 |
| Package/Case | 0201 |
| Clamping Current | 1A |
| Clamping Voltage | 20V |
| Energy | 0.02J |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 5A |
| Max Varistor Voltage | 14.4V |
| Min Varistor Voltage | 9.6V |
| Max Voltage Rating (AC) | 5.6V |
| Max Voltage Rating (DC) | 7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Size Code | 0201 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 30% |
| Varistor Voltage | 12V |
| Voltage Rating (AC) | 5.6V |
| DC Rated Voltage | 7V |
| Width | 0.3mm |