Kyocera VC060305A150RP technical specifications.
| Capacitance | 750pF |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Clamping Current | 1A |
| Clamping Voltage | 18V |
| Clamping Voltage-Max | 150V |
| Depth | 0.8mm |
| Energy | 0.1J |
| Height | 0.9mm |
| Inductance | 1nH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1.6mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Output Current | 30A |
| Max Surge Current | 30A |
| Max Varistor Voltage | 10.2V |
| Min Varistor Voltage | 6.8V |
| Max Voltage Rating (AC) | 4V |
| Max Voltage Rating (DC) | 5.6V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | VC |
| Size Code | 0603 |
| Termination | SMD/SMT |
| Varistor Voltage | 8.5V |
| Voltage Rating | 5.6V |
| Voltage Rating (AC) | 4V |
| DC Rated Voltage | 5.6V |
| Voltage Tolerance | 20% |
| Width | 0.8mm |