Kyocera VC181238U770DP technical specifications.
| Capacitance | 1.7nF |
| Case Code (Imperial) | 1812 |
| Case Code (Metric) | 4532 |
| Package/Case | 1812 |
| Clamping Current | 5A |
| Clamping Voltage | 77V |
| Clamping Voltage-Max | 77V |
| Depth | 3.2mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4.5mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Output Current | 800A |
| Max Surge Current | 800A |
| Max Voltage Rating (AC) | 30V |
| Max Voltage Rating (DC) | 38V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | VC |
| Size Code | 1812 |
| Termination | SMD/SMT |
| Varistor Voltage | 47V |
| Voltage Rating | 38V |
| Voltage Rating (AC) | 30V |
| DC Rated Voltage | 38V |
| Voltage Tolerance | 10% |
| Width | 3.2mm |