This is a 4-element isolated ceramic capacitor network with a capacitance of 18nF and a voltage rating of 16V. It has a tolerance of 10% and is constructed with X7R dielectric material. The network is packaged in a 0508 case and is designed for surface mount applications. It is rated for operation between -55°C and 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 18nF |
| Package/Case | 0508 |
| Circuit Type | Isolated |
| Construction | Flat |
| Dielectric | X7R |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Height | 0.94mm |
| Length | 2.1mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Capacitors | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | IPC |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |
| Width | 1.3mm |
| RoHS | Compliant |