
Capacitor Arrays & Networks 16volts .01uF 10%
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 10nF |
| Package/Case | 0508 |
| Circuit Type | Isolated |
| Depth | 2.1mm |
| Dielectric | X5R |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Dissipation Factor | 10% |
| Height | 0.94mm |
| Length | 2.1mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Capacitors | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | IPC |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |
| Width | 1.3mm |
| RoHS | Compliant |